Vlastivědné muzeum v Olomouci má dvě expozice věnované archeologii.
Příběh kamene
Expozice nabízí návštěvníkům deset tematických zastavení, která vypráví „příběh“ kamene od jeho nejstarších dějin po období novověku. Kámen je zde představen ve třech základních formách: jako hornina, poté opracovaný do podoby nástroje a nakonec přetvořený v umělecké dílo. Archeologická část expozice se věnuje kamenným nástrojům ze sbírek muzea, a to od jednoduchých valounových artefaktů až po precizně provedené kusy, dokládající zručnost našich předků. Své místo zde nalezl i keltský monoxyl, který byl objeven v roce 1999 u břehu mohelnického jezera, viz Mohelnice .
Expozice Příběh kamene se nachází v depozitárních prostorách VMO Denisova 30, Olomouc. Poznámka: stav k 12.7.2025 Z technických důvodů je expozice Příběh kamene dočasně uzavřena, ověřte si otevření na stránkách muzea.
Patnáct století města
Ucelený příběh dějin města, vyprávěný od 6. století až po naši současnost. Je rozdělena do částí věnovaných např. slovanskému osídlení Olomouce a jejího okolí v 6. až 11. století, počátkům české státnosti (12.–13. století) a dále.
Lokace: Obec: Olomouc | Okres: Olomouc | Olomoucký kraj
Expozice: Muzeum Datování: Pravěk | Doba kamenná | Středověk